11339_1.jpg

NATEČAJ ZA VEČSTANOVANJSKI OBJEKT ERJAVČEVA

LOKACIJA
Ljubljana, Slovenija

LETO NATEČAJA
julij 2019

PROJEKTIVNO PODJETJE
Ravnikar - Potokar arhitekturni biro d.o.o.

AVTORJI
Robert Potokar, Sabina Colnar, Mina Gutović, Jernej Borko, Ajdin Bajrović

NAGRADA
priznanje

Novi večstanovanjski objekt na Erjavčevi je postavljen v občutljivo okolje centra Ljubljane, na eni strani v neposredno bližino arheoloških izkopanin in na drugi v bližino Ravnikarjevega Trga republike. Nov objekt sledi linijam meje gradnje in v čim večji meri izkorišča možnost pozidave s tem, da se v pritličju umika od zgoraj razširjenega volumna. Na tak način dobi objekt v pritličju pred vhodom del zunanjega pokritega prostora. V pritličju je lahko v sklopu javnega programa umeščena prezentacija arheologije, znotraj pa knjigarna – časopisnica z internetno kavarno, z možnostjo strežbe pod previsni delom ali v zunanjem prostoru parka.

Stanovanja so dvostransko orientirana s pogledi, ki se odpirajo na park na vzhodni strani in na zelenje, ki obkroža celotno parcelo. V vrhnjih dveh nadstropjih; tretjem, predvsem pa v četrtem nadstropju, pa se odpirajo nepričakovani pogledi proti severu na Ravnikarjevi stolpnici, Cankarjev dom, Uršulinsko cerkev, na vzhodu proti mestu in proti gradu v ozadju, na zahodu pa proti Rožniku.

Arhitekturna zasnova novega objekta deloma sledi Navinškovi arhitekturi šole, z nosilnim konstrukcijskim rastrom po obodu, po drugi strani pa konzolnemu principu Ravnikarjevih stolpnic, saj so zgornje etaže razširjene nad tlorisom pritličja. Objekt je zasnovan kot armiranobetonski skelet s ploščami in stebri (slopi). Raster stebrov je v pritličju gostejši, skozi nadstropja pa se raster širi tako, da so v zadnjem, četrtem nadstropju, nosilni slopi že redkejši, kar dela arhitekturo lahkotnejšo. V konstrukcijskem in oblikovnem smislu je arhitekturna zasnova novega objekta kot neke vrste drevo, kjer so korenine razširijo v zemlji, nosilno deblo pa se razraste v vedno tanjše veje. To parafrazo lahko razberemo v betonskem skeletu, saj so med betonske slope vstavljene večje steklene površine, v katerih se reflektirajo okoliška drevesa in poustvarjajo videz zelene arhitekture.